NIS TREE -  uživatelská příručka

Medikace

Tento programový blok slouží k automatickému vedení medikací u hospitalizovaných pacientů. Umožňuje uživateli tyto činnosti:
    - vést seznam aktuálně nasazených medikací
    - vést seznam vysazených medikací
    - evidenci všech změn v podávání medikací
    - automatické vysazení medikace
    - výpočet nákladů na medikace podle sazebníků VZP
    - tisk do dekursu
    - zaznamenání medikace do grafu teplot
    - hromadný tisk medikací za stanici
    - automatický přenos do elektronického dekursu
    - automatický přenos medikací do propouštěcí zprávy
 
 
Podle nastavení aplikace pro danné oddělení se může seznam medikací zobrazovat seřazen chronologicky podle pořadí, jak byla medikace nasazena nebo je rovněž možné seskupit je podle definovaných skupin.
 
 
Editace položky
Vložení nové medikace se spustí klávesou [Ins] Vlož. Tím se otevře formulář pro editaci. Stejný formulář se otevře stiskem klávesy [Ent] Vyber pro možnost opravy nebo náhledu zvolené medikace.
V případě, že se vkládá 1. položka do medikací a pacient byl již dříve hospitalizován, je obsluha dotázána, zda chce vybrat medikace z některé z předchozích hospitalizací. V případě souhlasu zvolí nejprve konkrétní hospitalizaci a poté medikace, které mají být převzaty.
 
 
Název medikace se zadává volným textem nebo se vybere z katalogu léků do medikací, který si definuje každé oddělení zvlášť.  Slouží k tomu, aby byly názvy medikací formalizovány a velmi jednoduše  zadávány.
Forma medikace se vybere automaticky podle zvolené medikace nebo ji lze zvolit ze seznamu hodnot po stisku klávesy [F1].
 
Název medikace podle číselníku slouží ke spojení medikace s oficiálním sazebníkem HVL VZP. Pokud je název uveden je vyžadováno zadání denního množství z celkového balení buď číslem nebo zlomkem. Pokud je před zónou napsáno číslem napište číslo nebo můžete zadat i zlomek. Pokud je  před zónou napsáno zlomkem napište zlomek.
Příklad:     Podáváte-li 3 tablety  denně a v balení je 40 t, zlomkem pište  3/40, číslem pište 3.
 
Pokud není medikace užívaná denně, může uživatel zadat pravidelnou periodu  číslem nebo vyjmenovat dny, ve kterých bude užívaná.
 
Nasazení medikace je vázáno na datum uvedený v zóně Počínaje dnem.  Uživatel si může naordinovat léky dopředu tzn. například v pátek léky na neděli nebo léky po operaci za dva dny.
 
Forma aplikace se zapisuje ručně, opět lze využít seznam definovaných hodnot zobrazený pomocí klávesy [F1]. Případné lokální typy aplikací lze zapsat za středník nebo dvojtečku.
 
Rozpis má dvě formy zápisu, buď volným textem např. 1-1-1 (ráno, v poledne, večer)  nebo formalizovaným zápisem, který ma vazbu do hromadného tisku medikací. Předdefinovaný rozpis se zobrazí po stisku klávesy [F7] v  zóně pro Rozpis. K vybranému rozpisu je možné zadat individuální množství medikace, pokud je rozdílné od množství uvedené v zóně Dávka.
 
Nasazení medikace slouží k uvedení pořadového dne nasazení medikace od  datumu uvedenému v zóně Počínaje dnem.  Vysazení medikace slouží k uvedení pořadového dne vysazení medikace od  datumu uvedeného v zóně Počínaje dnem. Pokud není známo v okamžiku nasazení časové omezení, uvede se v zóně Nasazení  tečka. V tom případě je medikace platná od data Počínaje dnem na neomezeně dlouhou dobu - až do manuálního vysazení.
Příklad:     Pokud chci vykazovat medikaci 7 dní tak uvedu nasadit:1, vysadit 7,  tzn. že medikace bude automaticky po sedmi dnech vyřazena ze seznamu aktuálních medikací.
 
Pokud je do seznamu medikací nutné zadat jakýkoliv údaj nebo činnost, kterou není možné nalézt v číselníku medikací, uvede se na začátek názvu medikace středník a text za ním již není kontrolován proti číselníku.
Příklad:     ;Otočit pacienta
 
Okamžité vysazení medikace
V případě, že obsluha potřebuje z libovolného důvodu vysadit některou z medikaci stikne klávesu [F8] Ihned vysadit. Tím dojde k přesunu medikace z aktuálního seznamu do seznamu vysazených. V případě potřeby lze medikaci opět obnovit.
 
 
Seznam vysazených medikací
Stiskem klávesy [F4] Seznam vysazených - zobrazí uživateli seznam medikací, které pacient  již využíval.
 
 
 
Přehled změn v medikacích
Všechny změny v medikacích pacienta jsou evidovány a lze je přehledně zobrazit.
Po stisku klávesy [F6] Změny se nejprve zobrazí menu pro výběr typu zobrazení.
 
 
Položka 1 zobrazí přehled změn pro konkrétně zvolenou medikaci. Tato funkce umoňuje prohlížení změn v čase u zvoleného pacienta.
U každé změny se automaticky zobrazí detail medikace.
 
2 - Změny všech medikací podle data a času zobrazí přehled všech změn v medikacích pacienta. Přehled je řazen časově od nejnovějších (nahoře) po nejstarší záznamy.
 
 
Lze zobrazit detail každého záznamu a vytisknout jednotlivé bloky změn. Blok je definován datem změny, jménem lékaře, časovým rozmezím +5 a -5 minut a také typem tisku ( F5 vs F10 ). Blok pro tisk vychází ze zvolené medikace.
 
3 - Vysazené medikace otevře výšepopsané zobrazení vysazených medikací.
 
4. položka umožní nasadit zvolený lék znovu s jinou konfigurací, což obvykle znamená jiný rozpis nebo dávkování.
 
 
Zobrazení medikace po dnech
Zobrazení zvolené medikace za celou dobu hospitalizace po dnech od nejstarších po nejnovější záznamy - [F7] Po dnech.
 
 
 
Složení infuze
V případě nasazení míchaných infuzí, které se skládají z více složek nebo v případě specifických pokynů týkajících se infuze, je možné při editaci enfuze zapsat libovolný text do samostatného okna pro popis složení infuze. Stiskem klávesy [F11] Slož. inf se toto textové okno zobrazí. Tuto možnost lze využít pouze u medikací, které mají lékovou formu INF.
 
 
Tisk
Tato funkce spouštějící se stiskem [F5] Tisk umožní dotisk medikací do dekurzu. Nejprve se zobrazí menu s výběrem data, pro které se dotisk má sestavit. Podle definice oddělení (lokální switch NTISDEK ) se pak buď provede dotisk dekursu nebo se zobrazí další rozšiřující menu určující typ tisku.
 
 
 
Menu
Menu v medikacích obsahuje další doplňující funkce, které dopňují práci s medikacemi pacienta. Menu se spouští stiskem [F3] Menu.
 
 
1 - Výsledky vyšetření     - přehled všech aktuálních vyšetření pacienta s možností náhledu výsledku, je-li již zapsaný.
 
 
2 - Kopírovat medikaci     -  umožní nasadit zvolený lék znovu s jinou konfigurací, což obvykle znamená jiný rozpis nebo dávkování.
 
3 - Náklady na medikace     - kompletní přehled nákladů na medikace za celou aktuální hospitalizaci pacienta s možností tisku.
 
 
4 - Komplexy medikací
Editace a vkládání logických bloků medikací. Komplexy medikací sestávají z libovolného množství medikací, které jsou seskupeny pod jedním názvem a všechny se předepisují v konkrétních případech. Název komplexu je volitelný a měl by vyjadřovat jeho podstatu - např.: kolika (souhrn léků podávaných při kolice).
 
5 - Erecept-Lékový záznam
Funkce vychází z doplňkové služby E-receptu - lékový záznam pacienta. Tato služba umožní zobrazit přehled preskripce a vydaných medikací, které byly vystaveny nebo vydány přes rozhraní E-recept. Funkce slouží jako infomace pro obsluhu při zápisu medikací pacienta.
Více o této službě lze zjistit ve video návodech.
 
 
 
(C) Prosoft Kroměříž s.r.o.      e-mail: prosoft@prosoft.cz