NIS TREE -  uživatelská příručka

Číselníky

Toto podmenu obsahuje funkce pro práci s číselníky distribuovanými zdravotními pojišťovnami a státními organizacemi.
Dále jsou zde uživatelské definice umožňující ovlivnit vykazování zdravotní péče.
 
 
 

Rodná čísla

 
Číselník rodných čísel obsahuje všechna rodná čísla, na která byla vykázána nějaká zdravotní péče. Primárně jde o seznam rodných čísel a k nim přiřazená zdravotní pojišťovna a datum od kdy je k ni přiřazen pojištěnec. Všechna rodná čísla prošla validací a pokud se vyskytne neplatné rodné číslo, není vyřazeno, ale je mu přidělena zdravotní pojišťovna 999. V případě, že rodné číslo odpovídá záznamu v databázi pacientů, zobrazí se u něj i jméno a adresa.
 
[Ins] - umožní vložit nové rodné číslo do přehledu.
[F9] - opravit zvolenou položku.
[Del] - smaže zvolenou položku rodného čísla.
[Ent] - zobrazí seznam změn zdravotních pojišťoven a u každé od kdy u ní byl pacient pojištěn.
 
 

IČP v zařízení

V tomto číselníku jsou definována všechna pracoviště v rámci zařízení. Každé pracoviště má přiděleno vlastní třímístné IČO.
 
 

Odbornosti

Tento číselník obsahuje přehled zkratek a názvů odborností, které jsou uvedeny též v metodice VZP. Je aktualizován pravidelně dle číselníků VZP.
Číselník má vazbu na pořizování dokladů. Pokud chcete zapsat při  pořizování jakéhokoli dokladu odbornost, která není zde v číselníku, nelze tento doklad pořídit.
 
 

Variabilní symboly

Číselník variabilních symbolů obsahuje přehled názvů nákladových středisek a jejich variabilních symbolů. Používá tam, kde zdravotnické zařízení má více pracovišť a má je rozděleno na variabilní symboly. Tento číselník má vazbu na pořizování dokladů. Pokud chcete pořídit doklad s variabilním symbolem, který nemáte založen v tomto číselníku, program Vám  pořízení tohoto dokladu neumožní.
 
 

Diagnózy

 
Tento číselník obsahuje importovaný seznam všech diagnóz a jejich zkratek dodávaný VZP a je aktualizován automaticky při aktualizacích číselníků VZP.
V číselníku lze opravovat  položky diagnóz [F9] nebo je případně i rušit [Del].
Číselník má vazbu na pořizování dokladů. Pokud při pořizování dokladů zapíšete DG jinou, něž je uvedena v číselnících, počítač Vám pořízení dokladu neumožní. Rovněž je nutné dbát na dodržování metodiky VZP č. 5.0 a při  pořizování zapisovat DG čtyřmístným kódem tam, kde existuje. Pokud zapíšete  DG třímístnou a tato má další rozvoj, nelze doklad pořídit. Tato funkce  zcela eliminuje chybovost při pořizování dokladů, co se týče chybně vykázané  diagnózy
 
 

Všechny číselníky ZP

Pod tímto souhrným názvem je možné najít různé číselníky rozdělené podle zdravotních pojišoven. Práce s nimi je prakticky totožná, vyjímkou jsou číselníky VZP, které většina ostatních pojišťoven přejímá.
Primárním seznamem je seznam všech pojišťoven v systému. Výběrem konkrétní pojišťovny [Enter], lze vstoupit do seznamu typů číselníků. Ke každému typu lze zadat libovolné množství časově vymezených číselníků.
 
Po výběru typu číselníku
 
 
se zobrazí jeho jednotlivé verze dle datumu vydání. V případě, že se jedná o objektový číselník, který má časovou závislost zabudovanou přímo ve struktuře položek, zobrazí se přímo obsah číselníku.
 
 
Veškeré číselníky mají vazbu na pořizování dokladů. Pokud chcete pořídit  např. jakýkoli kód výkonu, program Vám automaticky prověří správnost tohoto kódu na číselníky platné v zadávaném období. Pokud tento kód v číselníku není,  znamená to, že je pořizován špatně a doklad nelze pořídit vůbec
 
 

Hodnota bodu

Tento číselník obsahuje pro každou zdravotní pojišťovnu přehled hodnoty bodu v Kč v závislosti na době platnosti. Nejprve se zobrazí přehled zdravotních pojišťoven.
Z uvedené tabulky jsou zřejmé hodnoty bodů u zdravotních pojišťoven s datem  platnosti této hodnoty.
 
 
Po volbě pojišťovny se zobrazí časový přehled vývoje změn hodnoty bodu. Při zakládání nového záznamu lze zapsat definici zcela znovu [Ins] Vlož nebo zkopírovat a upravit některý ze stávajících záznamů [F5] Kopíruj.
 
 
Pro každé časové období lze ještě definovat další rozvoj neboli výjimky pro konkrétní IČP a odbornost popř. pro konkrétní výkony.
 
 

IČ zdravotních pojišťoven

Číselník IČ zdravotních pojišoven umožní definovat ke každé pojišťovně, jakým IČZ bude vůči ní zařízení vystupovat ve vykazovaných dokladech. Zobrazí se seznam zdravotních pojišoven a u každé je IČZ, pod kterým má zdravotnické zařízení vystupovat. Vzhledem k tomu, že některé zdravotní pojišťovny odmítají přejímat vyúčtování zdravotní péče, pokud je na nich uvedeno IČZ, ale vyžadují statistické IČO (např. zdravotní pojišťovna 207) založíte před výstupem dávek pozici IČZ to číslo, které daná pojišťovna vyžaduje. Toto pak  bude nakopírováno do záhlaví diskety s dávkami.
Pomocí [F9] lze editovat zadanou hodnotu.
 
V případě, že zdravotnické zařízení nevystupuje vůči zdravotní pojišťovně u všech typů dávek pod jedním IČP, lze zadat samostatný údaj pro každý typ dokladu. Po výběru pojišťovny se zobrazí všechny typy dokladů a hodnoty u každého typu lze opět opravit [F9] Oprav.
 
 

Lékový paušál a hodnota kategorií

Umožní definovat hodnotu lékového paušálu pro konkrétní odbornost a kód o a také nadefinovat finanční hodnotu pro konkrétní kategorii. Tyto hodnoty se využívají při vykazovaní zdravotní pojišťovně. Nejsou-li nastaveny správně, vyúčtování pravděpodobně bude chybné.
 
 
 

Import číselníků VZP

Tato funkce slouží jako univerzální nástroj pro import číselníků distribuovaných VZP. Po spuštění je nutno nejprve zadat datum a kód zdravotnípojišťovny, které bude použito pro určení platnosti importovabných číselníků. Obě položky mají předplněnou výchozí hodnotu.

Jako první krok před importem číselníku je třeba se přesvědčit, zda je tento typ číselníku možno a povoleno importovat. po stisku [F5] Definuj se zobrazí seznam číselníků, které je možno importovat a pomocí multiselectu jsou označeny ty, které jsou aktuálně povoleny.

 
 

Dále je potřeba nastavit příponu importovaného souboru po stisku [F6] Přípona. Importované soubory by měly být ve tvaru  ZKRATKA.VERZE např. LEKY.01025.

Po zadání přípony se po stisku [Ins] Načtení zobrazí dotaz na složku, ze které se mají číselníky načítat. Pokud složka existuje a obsahuje soubory s definovanou příponou, zobrazí je. Poté stačí pouze na zvoleneém souboru stisknout [Enter] Konverze pro spuštění importu.

 
 
 

IČP nevykazovaných subjektů

Tato funkce Vám umožní zadat ta IČP jejichž žádosti o vyšetření nechcete vykazovat do zdravotních pojišťoven.
Při prvním spuštění je tabulka prázdná, založení nového subjektu se spustí klávesou [Ins] Vlož.Editovat záznam žadatele lze [F9] Oprav a smazat [Del] Maž.
 
 
Navíc při používání této funkce lze ještě omezit nevykazování daných poukazů na vyšetření podle příslušnosti pojištěnce ke konkrétní zdravotní pojišťovně.
Výběrem subjektu klávesou [Enter] vstoupíme do přehledu pravidel zpřesňujících nevykazování dokladů.
 
Zde pomocí povelové klávesy [Ins] založíte seznam pojišťoven, jejichž pojištěncům nechcete vykazovat poukazy s datem od kdy toto vykazování nebudete provádět.
Je možné vybrat více než jednu pojišťovnu. Tento příkaz můžete opravit [F9], případně zrušit [Del].
 
 
 
 

Variabilní symbol nevykazovaných subjektů

Zde zadáváte variabilní symboly nevykazovaných pracovišť. Tato funkce přímo souvisí s funkcí předchozí - IČZ nevykazovaných subjektů. Zobrazí se přehled žadatelů a jejich variabilních symbolů. Vložení nového žadatele je možné klávesou [Ins] a zadáním variabilního symbolu a názvu. Chyby je možné opravit pomocí [F9] a smazat klávesou [Del].
 
 
Nově zadaná položka je sice založena jako nevykazovaná, ale vykazování bude pokračovat do okamžiku, kdy bude zadáno datum platnosti. Do přehledu časových definic u zvoleného pracoviště vstoupíte klávesou [Enter].
 
U nově zadané položky se zobrazí prázdný seznam. Pro vložení nové definice stiskněte klávesu [Ins] Vlož a vyplňte datum, od kterého má subjekt skončit s vykazováním dokladů a potvrzení platnosti. Editovat záznam lze po stisku [F9] Oprav a odstranit položku [Del] Maž.
 
 
 

Pasportizace výkonů

Tato funkce slouží k zamezení vykazování těch kódů výkonů, které nemáte nasmlouvány se zdravotní pojišťovnou. Jedná se o tzv. pozitivní spektrum kódů výkonů, které je přílohou smlouvy. Tato smlouva se uzavírá na odbornost nebo na IČP. Nejprve se zobrazí přehled zdravotních pojišťoven pro pasportizaci.
 
 
[Ins] - umožní vložit  (nebo vybrat k číselníku) kód zdravotní pojišťovny do seznamu pro pasportizaci.
[Del] - smaže kód zdravotní pojišťovny se seznamu pro pasportizaci.
 
[F4] - otevře menu s pomocnými funkcemi. Např. umožňuje hromadné vložení zvoleného kódu do pasportu od zadaného data.
[F5] - provede tisk pasportizačních výkonů od zadaného data pro zvolenou zdravotní pojišťovnu.
[F8] - provede výstup na disketu.
 
[Enter] - vstoupí do přehledu jednotlivých odborností nebo IČP pro zvolenou zdravotní pojišťovnu.
Po výběru pojištovny se zobrazí seznam jednotlivých odborností a IČP.
 
 
Po výběru odbornosti nebo IČP se zobrazí seznam všech výkonů.
 
 
Po stisknutí [Enter] se zobrazí seznam platností vybraného kódu v časové ose s datumem a zvolenou volbou Ano/Ne.
Všechny položky je možno editovat [F9] Oprav a odstranit  [Del] Maž a také vytvořit nový záznam [Ins] Vlož.
 
 

Seznam zdravotních pojišťoven

Evidence zdravotních pojišťoven v systému a definic s tím souvisejících.
V seznamu zdravotních pojišoven lze provádět změny podle potřeby - vkládat nové záznamy o zdravotních pojišťovnách [Ins], opravovat je [F9] nebo také mazat [Del].
V systému mohou být zadány nejen reálně existující zdravotní pojišťovny, ale také vurtuální, používané pro rozlišení určité skupiny pacientů např. evropských pojištěnců.
 
 
 

Adresa zařízení

Adresa zdravotního zařízení, včetně IČZ a IČ.
 
 

Účet zařízení

Zobrazí se formulář, ve kterém je třeba nadefinovat pravdivé údaje o bankovním účtu zdravotnického zařízení.
Tabulka musí být vyplněna v případě, že při výstupu dávek se bude tisknout faktura za dávky. V případě, že tato tabulka vyplněna nebude, na faktuře nebudou údaje o peněžním ústavu zdravotnického zařízení a ani číslo účtu.
 
 

Frekvence výkonů

Zdravotní pojišťovny u některých výkonů definují jejich maximální počet za určené období. Vzhledem k tomu, že tento číselník neexistuje v elektronické podobě, je nutno pravidla pro výkony využívané zařízením vkládat ručně. K definovaná těchto pravidel souží tento číselník. Nejprve se nadefinuje výkon, ke kterému budou definována pravidla.
Klávesou [Ins] je možno zapsat nový kód výkonu nebo výkon vybrat z číselníku. V případě chybného zadání není možno položku opravit, ale je nutno ji smazat [Del].
Po volbě výkonu se zobrazí tabulka, kde se zvolí perioda a počet výkonů. Přehled hodnot, které lze zadat do pole perioda vyvoláte stiskem [F1].
 
 
Při zakládání nebo editaci pravidla zvolíme nejprve periodu, díky které definujeme období ohraničující období platnosti pravidla. Na výběr máme den, týden, měsíc, čtvrtletí, půlrok, rok, doba hospitalizace nebo celý život. Poté definujeme násobek periody, protože jinak by bylo složité definovat pravidla typu např. výkon lze vykázat 2 krát za 5 dní nebo 1 krát za 3 týdny. Poslední položkou je frekvence čili možný počet výkázaných výkonů za zadané období. Pravidel je možno zadávat více - např. výkon lze vykázat 1 krát měsíčně a současně pouze 5 krát za rok a maximálně 50 krát za život pacienta.
 
 

Další informace k HVL

 
Na tomto místě je možné v editačním okně definovat doplňkový text k číselníku hromadně vyráběných léčiv. 
Uzavřením okna klávesou [Esc] se současně uloží všechny provedené změny.
 
 

Definice množství PZT

 
Pro snížení možnosti vzniku chyb při vykazování množství PZT je možno nadefinovat si u vybraných druhů minimální a také maximální možné množství, které je možno vykázat. Nejprve je třeba zvolit si skupinu léčivých prostředků. Poté se zobrazí přehled položek, u kterých je definováno minimální, maximální množství nebo obojí.
Tento přehled lze jednoduchým způsobem podle potřeby měnit přidáváním[Ins], úpravou [F9] nebo mazáním [Del] existujících.
 
 

Definice pohlaví - diagnóza

 
Některé diagnózy jsou specifické pro určité pohlaví nebo věk pacienta. V tomto přehledu je možno nadefinovat diagnózy, které by měly být vázány  pouze na jedno pohlaví, ale tuto informaci číselník diagnóz neobsahuje. Při vkládání je možno zadat DG kódem nebo ji vybrat z číselníku [F7]. Poté se přiřadí odpovídající pohlaví.
Jedná se o starší funkci, která nebývá příliš využívána, protože číselník MKN10-5 obsahuje u všech používaných diagnóz odpovídající údaj o pohlaví.
 
 
Počet výkonů na řádku
Umožní nadefinovat ke konkrétnímu kódu výkonu maximální počet, který je možno vložit do jednoho řádku dávky.
 
 
Zakázané kombinace výkonů
Tento přehled umožňuje zadefinovat libovolné kombinace výkonů, které není možno vykazovat současně.
Každý záznam může obsahovat libovolné množství výkonů. Ovládání je standardní [Ins] pro přidání výkonu a [Del] pro jeho smazání.
 
 
 
Definice paušálních plateb
Tao funkce umožní definovat pro konkrétní IČP, odbornost a zdravotní pojišťiovnu, zda má definovanou paušální platbu nebo ne.
 
 
Pro každé IČP, odbornost a ZP lze nadefinovat libovolný počet záznamů obsahujících datum platnosti od, údaj o existenci paušální hodnoty případně o velikosti zmíněného paušálu.
Záznamy lze zakládat [Ins] Nový, opravovat [F9] Oprav a také mazat [Del] Smaž.
 
 
 
Definice vlastních lůžkových pracovišť
Zde je možno zadefinovat všechny lůžkové stanice v celém zařízení. Tato definice je pak využívána pro účely některých specializovaných funkcí.
U lůžkové stanice se uvádí pouze základní část IČP (prvních pět znaků) a název stanice.
Záznamy lze opět zakládat [Ins] Nový, opravovat [F9] Oprav a také mazat [Del] Smaž.
 
 
 
Zakázané kódy výkonů
Do této evidence lze zapsat výkony, které není možno vykazovat zdravotní pojišťovně.
Výkony je možné sem vkládat [Ins] Nový, opravovat je [F9] Oprav a také mazat [Del] Smaž.
V případě základní evidence - výkon je zapsán, se nesmí vykazovat v celém zdravotnickém zařízení.
 
 
K výkonu lze ale vložt ještě seznam výjimek, tedy oddělení, na kterých výkon vykazovat lze.
 
 
 
Číselník SÚKL
V této evidenci je zobrazen aktuálně načtený číselník SUKL V tomto číselníku, stejně jako v číselníku HVL, lze vyhledávat podle kódu léčiva, ale rovněž podle názvu a popř, ATC skupiny.
Pokud se hledaný text zapíše mezi znaky %, vyhledává se v názvech fulltextově - např. %kapky%.
 
 
V této funkci lze také tento číselník aktualizovat.
Po stisku [Ins] Nový se zobrazí menu pro import číselníků nebo pro úpravu seznamů pozitivního spektra pro medikace i eRecept.
 
 
 
 
Sazebník nemocničních léků SZP ČR
Samostatná evidence nemocničních léků vycházající z podkladů Svazu zdravotních pojišťoven.
 
 
Je možno dodefinovat položky, které nejsou obsaženy ve standardních číselnících medikací.
Pomocí [F8] Vlož do HVL lze takto nadefinovanou položku manuálně přidat do číselníku HVL.
 
 
 
 
Výjimky vykazování IČP, odbornosti
Pro každé oddělení lze definovat seznam výkonů, které se budou pro konkrétní zdravotní pojišťovnu vykazovat pod určeným IČP a odborností.
Po volbě zdravotní pojišťovny se zobrazí editovatelnýpřehled výkonů, který lze standardném způsobem ovládat.
 
 
Pro každý výkon lze definovat pro konkrétní kód ZP specifické IČP a odbornost.
 
 
 
 
Rizikové DG
Přehled diagnóz, jejichž využití v NIS jako vedlejších může být rizikové.
 
 
Převodník neplatných DG
V případě, že dojde ke změně kódu diagnózy, lze nadefinovat pro původní kód převodní vztah. Zadýává se vždy zdrojový kód diagnózy, datum počátku platnosti a cílový kód diagnózy.
 
 
Přípustnost výkonů dle věku a pohlaví
V případě potřeby lze nadefinovat pro konkrétní výkon specifická omezení pro jeho použití z hlediska pohlaví nebo věku pacienta.
 
 
 
Výjimky vykazování výkonů
Do této definice lze zapsat výkony, které se z libovolného důvodu nemají nikdy vykazovat zdravotní pojišťovně.
 
 
 
Definice pro kapitaci
Následující funkce umožňuje nadefinovat parametry kapitačních plateb v závislosti na čase, odbornosti, zdravotní pojišťovně i věku pacienta.
Nejprve se zadá zdravotní pojišťovna, vybere nebo vloží se odbornost, pro kterou se definice vytváří.
 
 
Následně se zadá časový rámec platnosti a základní cena za pacienta.
 
 
Pro každou definici lze definovat koeficienty pro konkrétní věkové skupiny.
 
 
 
 
Změna IČP podle ZP
V některých případech nastane situace, kdy je nutno výkony provedené pod jedném IČP vykazovat různým zdravotním pojišťovnám pod různými IČP. K tomu slouží tato definice.
Definice nemá časovou závislost. Ke konkrétnímu IČP lze pro každou zdravotní pojišťovnu definovat konkrétní IČP a odbornost, pod kterými se budou výkony vykazovat do ZP.
Přehled jednotlivých definic se zobrazí po stisku [F8] Definice.
 
 
(C) Prosoft Kroměříž s.r.o.      e-mail: prosoft@prosoft.cz