NIS TREE -  uživatelská příručka

Filosofie systému

 
Práce s LIS je založena na určitých pravidlech a postupech, které jsou výsledkem vývoje započatého v roce 1991. Implementovat změny obecných pravidlel (filosofie) fungování LIS není možné jednoduše ani rychle.
 
Obecná pravidla:
- Všechny průvodky jsou číslovány - mají přiděleno číslo vzorku. Číslo vzorku slouží jako identifikátor průvodky. Číslo vzorku musí být unikátní v daném registru.
- Při pořizování průvodky musíte vědět, zda budete požadavek zpracovávat jako rutinní nebo statimový.
- Jedna průvodka (požadavek) může obsahovat vyšetření ve více materiálech.
- Čárový kód vzniká při pořízení a prvním uložení průvodky. Obsahuje-li průvodka více materiálů, je přiděleno a vytištěno tolik štítků s čárovým kódem, kolik je v průvodce obsaženo materiálů. Je-li zkumavka opatřena čárovým kódem, nelze dodatečně přesouvat průvodku do jiného registru. V čárovém kódu je zakódována fyziká adresa průvodky v NIS.
- Průvodku lze pořídit buďto manuálně nebo přijmout požadavek z NIS TREE. U požadavků přijatých z NIS TREE se v okamžiku vydání průvodky výsledky přenáší žadateli.
 
 
Pořízené nebo zpracovávané průvodky jsou členěny do registrů. Na základní úrovni se registr člení na:
 
ZÁSOBNÍK
prostor, do které ho se pořizují požadavky, které čekají na zpracování. Do ZÁSOBNÍKU je  možné průvodku pouze manuálně pořídit nebo přijmout z NIS TREE. Kdy bude zpracování průvodky zahájeno závisí na vašich zvyklostech a aktuální potřebě. Jedna průvodka ze ZÁSOBNÍKU může být zpracována postupně i v průběhu více dní. Zpracování se zahájí tiskem pracovního (pipetovacího) protokolu nebo odesláním požadavku do analyzátoru. Potom jsou vyšetření v průvodce nebo jejich část přesunuty včetně hlavičky průvodky ze ZÁSOBNÍKU do registru RUTINNÍCH vyšetření. Přesunem průvodky se rozumí přesun kompletní hlavičky + seznamu vyšetření, jejichž zpracování bylo zahájeno. V okamžiku, kdy je poslední vyšetření v průvodce předáno do zpracování, je průvodka ze ZÁSOBNÍKU vymazána a existuje pouze v registru RUTINA.
  
RUTINA
prostor, ve kterém jsou umístěny průvodky nebo jejich části, které jsou zpracovávány v konkrétním dni. Průvodka je vždy tvořena hlavičkou a seznamem požadovaných vyšetření. Rutina je vždy svázána s konkrétním datem, kdy byla provedena požadovaná vyšetření. Průvodky zpracované v konkrétním dni zůtavají s tímto dnem spojeny. Do RUTINY je průvodka přesunuta buďto ze ZÁSOBNÍKU nebo je možné průvodku manuálně pořídit přímo do RUTINY nebo přijmout z NIS TREE pokud víte, že vyšetření budou zpracována týž den.
 
STATIM
je prostor, ve kterém jsou umístěny statimové průvodky nebo jejich části, které jsou zpracovávány v konkrétním dni. Průvodka je vždy tvořena hlavičkou a seznamem požadovaných vyšetření. STATIM je vždy svázán s konkrétním datem. STATIMOVÉ Průvodky zpracované v konkrétním dni zůtavají s tímto dnem spojeny. Do STATIMU je průvodku možné pouze manuálně pořídit nebo přijmout z NIS TREE.
 
V rámci každého registru jsou průvodky automaticky členěny podle druhu materiálu, který odpovídá vyšetřením, které jsou v průvodce obsaženy. Jsou-li při pořizování jedné průvodky v seznamu vyšetření obsažena vyšetření z různých  materiálů, při uložení se požadavek automaticky rozpadne do materiálů se stejnou hlavičkou průvodky. Seznam materiálů:
 
d - Duodenální sekret
k - Krev
l - Likvor
m - Moč
p - Plazma
s - Sérum
t - Stolice
v - Výpotek
z - Žaludeční sekret
 
K průvodkám lze přistupovat a zobrazovat je podle registrů a materiálu. Například registr RUTINA - Plazma:
 
 
Nebo je možné zobrazit průvodky jejichž zpracování nebylo ukončeno a výsledky vydány v jednom seznamu - AKTIVNÍ PRŮVODKY. 
 
 
(C) Prosoft Kroměříž s.r.o.      e-mail: prosoft@prosoft.cz