NIS TREE -  uživatelská příručka

Klinický IS

Tento modul umožňuje vedení zdravotnické dokumentace na jednotlivých klinických pracovištích. Vedení dokumentace respektuje odlišnosti podle odbornosti daného pracoviště. Celý modul je koncipován tak, že podporuje činnost zdravotnického personálu od přijetí pacienta až po propuštění včetně vyúčtování zdravotnických výkonů a zpracování statistiky ÚZIS.
V rámci celého NIS je využíván centrální registr pacientů, jehož pomocí jsou minimalizovány následné chyby ve vykazování. Každé lůžkové oddělení je členěno na oddělení, stanice a pokoje. každá stanice pracuje s vlastním seznamem hospitalizovaných pacientů, který umožňuje okamžitý přístup ke všem pasážím dokumentace pacienta, bez nutnosti provádět identifikaci pacienta a procházet složitě strukturovanými menu systémy.
 
V rámci hospitalizace je veden účet, ve kterém systém automaticky zaznamenává údaje o lůžkodnech, kategoriích, překladech mezi stanicemi, cílené a kontrolní vyšetření při přijetí a propuštění. Uživatelé manuálně zapisují pouze provedené výkony, které nejsou agregovány do lůžkodne. Součástí účtu je i účet pro vykazování léčiv a PZT, který je konfrontován s daty o medikacích pacienta a na základě těchto dat může být lékový účet automaticky doplňován. Systém je vybaven preferencí preskripce léčiv podle generické skupiny, které jsou zvlášť hrazeny zdravotními pojišťovnami. V systému je implementován grouper, který umožňuje hodnocení každé konkrétní hospitalizace z pohledu DRG. Během hospitalizace jsou průběžně doplňovány a kontrolovány údaje odesílané do ÚZIS.
 
V lůžkovém modulu je integrováno objednávání všech běžných typů vyšetření včetně konziliárních. Požadavky a nálezy vyšetření jsou automaticky přenášeny mezi žadateli a poskytovateli. Je možné provádět objednávky operací, které zpracovává správce operačních sálů, který přiděluje kapacity operačních sálů.
Během hospitalizace jsou automaticky generovány stavy pacientů, které jsou předávány přijímací kanceláři. Zadávání údajů které se pravidelně opakují, jako například kategorie pacienta, diety, typ lůžkodne, podání nebo vysazení medikace, aj. jsou automaticky obnovovány každý den podle nastavení v systému.
Po propuštění pacienta jsou všechny informace nashromážděné během hospitalizace zkompilovány do propouštěcí zprávy. Před samotným propuštěním probíhá kontrola správnosti údajů z hlediska NZIS a vykazovaní zdravotnických výkonů. Propouštěcí zpráva může být automaticky odeslána elektronickou cestou příslušným obvodním či odborným lékařům.
 
(C) Prosoft Kroměříž s.r.o.      e-mail: prosoft@prosoft.cz