NIS TREE -  uživatelská příručka

Lůžkový účet

Lůžkový účet na rozdíl od ambulantního (viz Vyúčtování ambulantní a vyžádané péče )  je vázaný k jednomu chorobopisu, což znamená k jedné hospitalizaci na jednom  oddělení.
Na oddělení, které je členěno na stanice (např. všechny  oddělení s JIP) je k jedné hospitalizaci u jednoho pacienta jeden  chorobopis a tudíž jeden účet bez ohledu na přesuny pacienta mezi  stanicemi téhož oddělení.
V případě, že jednotlivé stanice hospodaří  odděleně, je možné správcem systému umožnit účtování po stanicích.  V tomto případě se jednotlivým stanicím vyúčtují ty dny hospitalizace včetně  výkonů, bodů za kategorie, léčiv, po které pacient byl hospitalizován na  jejich lůžku.
Příslušnost pacienta ke stanici musí být uvedena v tabulce  [F2 Kategorie] (viz. dále).
 
Pozn.: Jak vykázat výkony v den překladu ze stanice na stanici JIP nebo  naopak tak, aby se vyúčtovaly některé výkony předávající a jiné přebírající  stanici?
Výkony patřící stanici JIP uveďte do účtu Tiss (viz níže) a zbylé  výkony do běžného lůžkového účtu.
 
Příklad jak vypadá účet na obrazovce:
 
Vyplnění kategorií, náhrad, příp. ověření či změna pojišťovny a jiné činnosti  spojené s účtováním jsou přístupné přes funkční klávesy popsané ve spodních  dvou řádcích:
 
[Ins]  Vlož      
[Ent] Oprav
[Del] Maže výkon
 
[F2] Kategorie
[F3] Náhrady
[F4] Menu
[F5] Tisk
[F6] Lůžko
[F8] PZT
[F9] JIP
[F10] Samoplátce
 

[F2] Kategorie

 
Do položky Kategorie uveďte číslo kategorie 1 až 5 nebo 0 jako propustku. V  případě, že u pacienta na daný den budete účtovat TISS body uveďte kategorii  T1 až T5 (číslo je potřebné pro případ,že pacient nedosáhne počet TISS bodů  potřebných pro dosažení nejnižšího kódu péče o pacienta na JIP).
Kategorie, stanice a kódy lůžkodnů (pro oddělení, které mají povolené  účtování po stanicích a změnu lůžkodne) nemusíte uvádět na každý  den, jestliže byla stejná kategorie uvedena v některý předešlý den. 
Příklad: Vyplnění K3(Kategorie 3) pro 1.až 3.září a  K2 pro 4.až 8.září a K1 od  9.září do konce hospitalizace. V případě neuvedení kategorie pro žádný z předešlých dnů, bude do účtu dosazena K1, v případě neuvedení stanice na odděleních, u kterých je účtování po stanicích povoleno, nebude  účet odevzdán s variabilním symbolem žádné ze stanic, ale s variabilním  symbolem nastaveným u oddělení celkem (konzultujte s administrátorem-správcem  NIS).
 

[F3] Náhrady

 
Výběr z přehledu možných důvodů pro změnu režimu úhrad zdravotní péče.
 

[F4] Menu

 
Zobrazí menu pro výběr z několika doplňkových funkcí.
1. Přehled pojištění
Účet pacienta je po ukončení hospitalizace na oddělení (vyplněním  titulního listu propuštění, tzv. sčítáku - viz Titulní list chorobopisu - propuštění  vyúčtován pojišťovně, ve které je pacient pro dané období registrován. 
Případnou změnu příslušnosti k pojišťovně můžete provést i v Osobních  údajích pacienta  v záznamech pacienta nebo přímo z zde na tomto seznamu volbou [F4 Poj].
2. ORPHA kódy
Zobrazí evidenci ORPHA kódů v rámci aktuální hospitalizace - viz. ORPHA kódy.
 

[F5] Tisk

 
Provést kontrolu správnosti účtu můžeme buďto hromadně, pro celé oddělení za  libovolné období (Účet>kontroly, sumáře, opravy, přenos dat), nebo pro  jednotlivý účet přes [F5].
Provede se sumarizace účtu za hospitalizaci, které  předchází  tyto  kontroly:
- formální správnost rodného čísla,
- existence kódů výkonu, nebo materiálu v číselnících platných pro  dané  období,
- zda je kód není nasmlouván (pasport) s příslušnou pojišťovnou,
- zda IČZ léčiv a PZT odpovídá IČZ výkonu,
- existence diagnózy v číselníku a zda je u diagnózy vyplněné i číslo na  čtvrté pozici, má-li diagnóza "desetinný rozvoj".
V případě, že na oddělení je povolené účtování po stanicích, je možné  prohlédnout účet po jednotlivých stanicích, na kterých pacient ležel a za oddělení celkem. Pobyt pacienta na stanicích není sledován z jeho překladů z lůžka na lůžko mezi stanicemi, ale z přehledu [F2] Kategorie (viz.  výše).
 

[F6] Lúžkový kód

 
Zde můžete změnit lůžkoden pro celou hospitalizaci. Použije se kód kterého je zrovna zobrazena aktuální volba.
 
 
 

[F8] PZT

 
Zde zadáváme kódy léčiv a PZT viz ZUM/ZULP
Dialogové okno je podobné jako u vkládání  kódů výkonů s rozdílem, že u kódu léčiva nebo PZT je třeba uvést skupinu a cenu, za kterou byl materiál zdravotním zařízením nakoupen.
 

[F9] JIP

 
Funkce pro zápis údajů do JIP účtu pacienta.
 

[F10] Samoplátce

 
Možnost nevykázat celou hospitalizaci pojišťovně, ale umožnit úhradu péče pacientem.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(C) Prosoft Kroměříž s.r.o.      e-mail: prosoft@prosoft.cz