NIS TREE -  uživatelská příručka

Servis

V této sekci se nachází funkce umožňující úpravy při výstupu dávek na záznamové médium, vstupy a výstupy registru rodných čísel, možnost přečíslování dávek. Dále pak některé důležité definice a další funkce usnadňující práci oddělení pro styk se zdravotními pojišťovnami.
 

 

 
 

Uzavření dávek

Pokud hodláte některé dávky uzavřít dříve než při jejich výstupu na disketu, máte možnost toto provést manuálně. Počítač Vám nabídne tabulku, do které vypíšete údaje o dávkách, které chcete uzavřít.  V případě, že některé pole zůstane neobsazeno, předpokládá se, že uživatel si přeje zvolit všechny dostupné hodnoty - např. pokud nezadáte konkrétní pojišťovnu, zahrne systém do výběru všechny zdravotní pojišťovny.
 
Po vypsání všech potřebných údajů, dávky uzavřete. Do Vámi uzavřených dávek již nelze pořizovat žádné další doklady. Při pořízení dokladů stejného typu a období, bude tvořena  dávka nová.
 
 

Datum pořízení

V záhlaví hlavního menu je uvedeno datum pořízení, které jak název napovídá, slouží jako aktuální datum pro pořizování nových dokladů. Aby obsluha, v případě, že zadává doklady se starším datem, nemusela u každého dokladu zadávat datum ručně, může pomocí této funkce změnit  datum pro pořizování dokladů.
 
Tato funkce je nesmírně důležitá pro pořizování dokladů, načítání disket a zpracovávání validačních sestav. Pokud hodláte pořizovat doklady, případně načíst dávky z diskety, musí Vám datum pořízení v záhlaví obrazovky v hlavním menu souhlasit s obdobím  dokladů, které chcete pořídit.
 
 

Přesun

Tato funkce zapíná a vypíná možnost přesouvat doklady manuálně mezi dávkami stejného typu. Přesuny jsou dvojího typu - přesun v rámci téže pojišťovny (používá se především při opravách dokladů) a přesun do jiné pojišťovny. Doklady jsou v obou případech přesouvány do poslední aktuálně otevřené dávky pro odpovídající zdravotní pojišťovnu.
 
V případě, že chcete doklady přesunovat manuálně, zapíšete na danou pozici písmeno A a potvrdíte [Enter]. Pokud chcete režim přesunu dokladů vypnout, opět spustíte tuto funkci a ve formuláři písmeno A zrušíte.
 
Vlastní přesuny dokladů se provádějí v opravách (Doklady - Oprava) viz. Oprava dokladů. Najedete na  příslušný doklad volbou zdravotní pojišťovny, roku pořízení, typu dávky a čísla dávky. V záhlaví obrazovky Vám pak počítač hlásí, že máte spuštěnu  funkci na přesun dokladů.
 
Přesun dokladu lze provést výběrem dokladu pomocí klávesy [Enter] nebo [F5]. Poté se systém zeptá na zdravotní pojišťovnu, do které má být doklad přesunut. V případě, že nebude zdravotní pojišťovna vyplněna, přesune se doklad v rámci téže pojišťovny.
 
 

Nastavení přípony

Tuto funkci budete využívat zvláště při načítání dávek. Po výběru této funkce Vám počítač nabídne možnost zadat příponu dávky, kterou hodláte načítat.
 
 
Pokud budete mít nastaven typ přípony 1, bude počítač načítat dávky s příponou kdavka.vzp. Pokud budete chtít načíst například dávku s příponou kdavka.201 typ přípony změníte přepsáním číslicí 2. Na disketě však musí být pouze dávky s příslušnou příponou. Pokud máte na disketě více dávek s různými příponami, je lepší tyto přípony změnit na příponu kdavka.vzp a s typem přípony 1 je načíst.
 
 

Nastavení typu konverze

Při načítání dávek z diskety máte možnost zvolit buď automatické číslování  dávek a kontrolu rodných čísel jednotlivých dokladů na Váš registr, nebo  automatické číslování dávek s tím, že rodná čísla nezkontrolujete na Váš registr.
 
1 - Aut. číslování dávek, pojišťovna přes registr
5 - Aut. číslování dávek, pojišťovna zadávaná
 
Pokud máte nastavenu číslici 1, automaticky se Vám doklady řadí do pojišťoven ve Vašeho registru pojištěnců. Při přepsání číslice 1 číslicí 5 bude počítač řadit doklady do těch pojišťoven, jakou příponu máte uvedenu. Pokud budete načítat dávky typu kdavka.201, budou všechny doklady zařazeny do pojišťovny 201. Pokud si pravidelně aktualizujete Váš registr pojištěnců, je pro přesné vykazování zdravotní péče lepší mít natrvalo nastaven typ konverze číslo 1.
 
 

Validace RČ

Tato funkce Vám umožní nechat Váš registr pojištěnců validovat dle registru VZP.
 
 
První tři položky slouží k exportu rodných čísel podle různých parametrů - naopak zbývající tři položky slouží k  jejich importu. Export uloží na zadanou pozici soubor s rodnými čísly, které pak obsluha dopraví do zdravotní pojišťovny, která provede jejich validaci. Některá zařízení mají registr pojištěnců jak v samotném programu pro pořizování dat, tak i v laboratořích (mikrobiologie aj.). Proto jsou exportní funkce rozděleny podle toho, odkud jsou rodná čísla exportována. V prvním případě se exportují všechna rodná čísla z registru. Ve druhém případě se exportují data z laboratorního registru za zvolené období. Proto je třeba zadat ještě období, za které budou rodná čísla exportována. V posledním exportu se objeví rodná čísla ze všech registrů za zvolené období - opět je nutno nejprve zadat období. Po zpracování exportu se systém zeptá na cíl exportu. Přednastavena je disketová jednotka A: . Lze však zadat libovolnou cestu cestu k existující složce, do které bude exportovaný soubor uložen.
 
Poslední tři položky se jsou importy validovaných seznamů rodných čísel a liší se cílem importu. Importy do pořizováku a kartotéky pacientů se používají pouze vyjímečně v některých provozech. Doporučeným postupem je importovat rodná čísla pomocí Aktualizace registru pojištěnců - pořizovák + kartotéka pojištěnců. Při importu je nutno nejprve zadat IČP zažízení a poté platnou cestu k souborům určeným pro import - například c:\pojistovna\import.
 
Online validace B2B
Zobrazí seznam veškerých požadavků na VZP. Ovládání je pak sestaveno podobně jako v přechozích 6ti případech. 1 až 3 vytvářejí seznam čísel pojištěnců dle způsoby výběru (v B2B se spouští klávesou [Enter]). Jakmile je požadavek z pojišťovny vrácen lze jej zpracovat položkami jako na obrázku. A to položky 4 až 6. 
 
 

Přesměrování pojištěnců do nové ZP

Tato funkce Vám umožní pořizovat pojištěnce jedné zdravotní pojišťovny do  jiné zdravotní pojišťovny. Zvláště nyní, kdy dochází ke slučování, případně zániku některých zdravotních pojišťoven je tato funkce nesmírně užitečná. Zobrazí se přehled stávajících pravidel pro přesměrování.
 
 
Po uložení těchto údajů budou při pořizování dokladů pojištěnců pojišťovny 206 tito automaticky řazeni do dávek pro pojišťovnu  213.
 
 

Ostatní definice

Tato funkce zobrazí seznam programových přepínačů ovlivňujících funkcionalitu programu pro styk se zdravotními pojišťovnami.
Stiskem klávesy [Enter] na zvoleném pravidle umožníme editaci jeho hodnoty (volby).
 
 

Přečíslování dávek na disketě

Pokud hodláte dávku vystoupenou jako původní odeslat do zdravotní pojišťovny s jinými čísly, než jaké Vám automaticky řadí počítač, je možné tyto dávky přečíslovat. Nejprve zvolíte cestu umístění souboru dávky.
 
 
Po potvrzení cesty k souboru klávesou [Enter] počítač tyto dávky nakopíruje a zobrazí Vám následující údaje o přečíslovávaných dávkách.
 
 

Definice číslování dávek

Tato funkce je velmi důležitá. Je nutno, aby se každý rok v lednu nastavilo číslování dávek pro nový rok ještě před prvním generováním dávek pro zdravotní pojišťovnu. Číslování dávek totiž vychází z těchto definic. Po spuštění této funkce se nejprve zobrazí přehled povolených typů dávek.
 
Pomocí klávesy [Enter] vyberete konkrétní typ dávky a vstoupíte do přehledu definic číslování zvoleného typu dávek.
 
 
[Del] - smaže zvolenou definici pro vybraný typ dávek.
[Ins] - umožní založit novou definici pro zvolený typ dávky.
U každého typu dávky je to nutno udělat vždy na začátku roku. Nadefinuje se rok, počáteční číslo této dávky a také předpokládaný počet dávek za každý měsíc v nově definovaném roce. Je vhodné raději předimenzovat tuto hodnotu, protože není možné ji změnit. Rovněž při zadávání počátečního čísla dávky je vhodné nechat určitou rezervu nad posledním číslem předchozího typu dávek.
 
[F5] - zobrazí přehled zadaných definic všech schválených typů dávek pro aktuální rok. Tato funkce napomáhá pomůže obsluze snadněji určit nové počáteční číslo při zadávání nové definice číslování.
 
 
[F6] - zobrazí přehled volných intervalů v číslování zvoleného roku a typu dávky. Zobrazí se první volné číslo, maximální možný počet dávek za měsíc a předpokládané poslední číslo dávky při použití tohoto počtu dávek. Rovněž tato funkce slouží jako pomůcka při zadávání nové defice číslování dávek.
 
Například máme volný interval od čísel 601 po 1999. Zobrazí se tedy počáteční číslo 601, interval má tedy velikost 1398 dávek. Z toho vychází na jeden měsíc (1398/12=116,5) maximální počet dávek 116 a při použití tohoto počtu vychází, že poslední číslo dávky bude 1992 (116*12 + 600).
 
 
 

Přístup do účtů

V tomto místě je možné vstoupit do účtů konkrétních pacientů. V úvodním menu si obsluha zvolí, zda chce vstupovat do lůžkových či do ambulantních účtů.
 
1 - Účty lůžkové
2 - Účty ambulantní poukazy na oš./vyš./RZP
 
 
1 - Účty lůžkové
Po Identifikaci pacienta se zobrazí seznam všech hospitalzací daného pacienta.
 
 
Výběrem konkrétní hospitalizace se otevře lůžkový účet viz. Lůžkový účet
 
2 - Účty ambulantní poukazy na oš./vyš./RZP
Po výběru pacienta se zobrazí přehled všech oddělení, na kterých má veden ambulantní účet. Výběrem konkrétního ambulantního oddělení se otevře účet odpovídající zvolené ambulanci. Popis ambulantního účtu je možno nalézt zde Ambulantní účet
 
 

Definice generování dávek

V programu pořizovák je nyní umožněno vystupovat dávky do pojišťovny podle různých kritérii. To slouží k tomu, aby uživatel byl schopen poslat do pojišťovny dávky, které obsahuji pouze doklady od jednoho  variabilního  symbolu, odbornosti, atd. Definice tohoto generování se provádí podle pojišťoven.
 
Úprava definice se provádí ve formuláři po stisku klávesy [F9]. Lze si tvolit ze čtyř typů generování dávky.
 
 
Prázdná hodnota -  zachování stávajících dávek.
V - dávky budou vytvořeny podle variabilního symbolu.
O - dávky budou vytvořeny podle odbornosti.
1-999 - tato čísleice označuje definovaný počet dokladů v každé dávce.
 
Po stisku [Enter] se zobrazí
 
 
 
Informační centrum zdravotního pojištění obsahuje přehledy zařízení, osob a jejich úvazků.
 
 
Definice dnů služeb
Na tomto místě je možné ručně upravit v kalendáři pro zvolený rok dny pracovního klidu podle potřeby zařízení.
Nejprve se zobrazí přehled již definovaných let. Do tohoto seznamu je možné přidávat [Ins] a také z něj mazat [Del]. Rovněž je možné upravit definici času služeb. Výběrem konkrétního roku se otevře odpovídající kalendář s označením dnů pracovního klidu a a svátků. Stiskem klávesy [Enter] na libovolném dni dojde ke změně značení tohoto dne - Ano / Ne.
 
 
 

Změna N-space

V případě, že v zařízení se pracuje s více aktivními jmennými prostory (Namespaces), lze mezi nimi pomocí této funkce přepínat.
 
 

Odemykání účtů

Po zpracování dokladů pro pojišťovnu dojde k uzamčení účtů a není možné provádět změny. V některých případech je však nutné dodatečně umožnit práci s těmito účty. Proto je možné jednou uzamčené účty opět odemknout a zpřístupnit obsluze. Po výběru typu účtu (Ambulantní/Lůžkový) zadejte období pro které má dojít k odemčení zvoleného typu účtů. Posledním krokem je volba seznamu oddělení, jejichž účty za zadané období budou odemčeny. Výběr probíá "multiselectem" a je možné vybrat více položek.
 
Na závěr se ještě objeví dotaz, zda opravdu odemknout účty podle zadaných parametrů.
 
 

Účty pacienta v NIS

Seznam veškerých účtů pacienta. Po identifikaci se zobrazí seznam dostutných typů účtu (Ambulantní/Lůžkový) a po jejich volbě se zobrazí seznam oddělení, která dané záznamy obsahují. S následujícm seznamem se pracuje jako v Ambulantní účet / Lůžkový účet
 
 
 

Kontrola frekvence

Spuštění automatické kontroly frekvence pro rok definovaný na stanici jako rok zpracování. Výsledkem je sestava obsahující rodné číslo, datum překročení frekvence, kód výkonu a vykázaný počet.
 
 
(C) Prosoft Kroměříž s.r.o.      e-mail: prosoft@prosoft.cz