NIS TREE -  uživatelská příručka
 
Laboratorní průvodka slouží pro evidenci požadavku na vyšetření a pro zápis nálezu vyšetření, která byla vyžádána. Průvodka slouží i pro pro zobrazování výsledků z archivu.
 
 
Na pravé straně je zapsána hlavička požadavku. Správné vyplnění hlavičky je nutné pro správné vyúčtování výkonů do ZP a pro odeslání nálezu žadateli.
Na levé straně je uveden seznam požadovaných vyšetření s výsledky. V rámci  jedné průvodky bez ohledu na typ registru přes který se přistupuje k průvodce je zobrazen seznam vyšetření, která se vztahují k danému materiálu a registru.
 
Hlavička průvodky
 
Datum:  v závislosti na typu registru lze zadat
- ZÁSOBNÍK - v případě, že vzorek bude čekat na další zpracování v zásobníku. Do ZÁSOBNÍKU je  možné průvodku pouze manuálně pořídit nebo přijmout z NIS TREE. Kdy bude zpracování průvodky zahájeno závisí na vašich
zvyklostech a aktuální potřebě. Jedna průvodka ze ZÁSOBNÍKU může být zpracována postupně i v průběhu více dní. Zpracování se zahájí tiskem pracovního (pipetovacího) protokolu nebo odesláním požadavku do analyzátoru. Potom jsou vyšetření v průvodce nebo jejich část přesunuty včetně hlavičky průvodky ze ZÁSOBNÍKU do registru RUTINNÍCH vyšetření. Přesunem průvodky se rozumí přesun kompletní hlavičky + seznamu vyšetření, jejichž zpracování bylo zahájeno. V okamžiku, kdy je poslední vyšetření v průvodce předáno do zpracování, je průvodka ze ZÁSOBNÍKU vymazána a existuje pouze v registru RUTINA.
- AKTUÁLNÍ DATUM - v případě, že vzorek bude zpracováván v aktuální den jako rutinní nebo statimový.
 
TYP: typem se rozumí v jakém režimu bude vzorek zpracován. Možné varianty jsou:
R - rutina
S - statim
Při příjmu požadavku z NIS TREE je předplněn stejný registr, jako byl v požadavku z NIS. Protože uživatelé NIS někdy uvádí v nočních hodinách nebo v nepracovní dny typ vyšetření rutina, lze definicí provést korekci této chyby pomocí definice viz. časy pro objednávku statimového vyšetření  
 
RUTINA - je prostor, ve kterém jsou umístěny průvodky nebo jejich části, které jsou zpracovávány v konkrétním dni. Průvodka je vždy tvořena hlavičkou a seznamem požadovaných vyšetření. Rutina je vždy svázána s konkrétním datem, kdy byla provedena požadovaná vyšetření. Průvodky zpracované v konkrétním dni zůtavají s tímto dnem spojeny. Do RUTINY je průvodka přesunuta buďto ze ZÁSOBNÍKU nebo je možné průvodku manuálně pořídit přímo do RUTINY nebo přijmout z NIS TREE pokud víte, že vyšetření budou zpracována týž den.
- STATIM - je prostor, ve kterém jsou umístěny statimové průvodky nebo jejich části, které jsou zpracovávány v konkrétním dni. Průvodka je vždy tvořena hlavičkou a seznamem požadovaných vyšetření. STATIM je vždy svázán s konkrétním datem. STATIMOVÉ Průvodky zpracované v konkrétním dni zůtavají s tímto dnem spojeny. Do STATIMU je průvodku možné pouze manuálně pořídit nebo přijmout z NIS TREE.
 
Mat: je materiál v rámci daného registru. V rámci každého registru jsou průvodky automaticky členěny podle druhu materiálu, který odpovídá vyšetřením, které jsou v průvodce obsaženy. Jsou-li při pořizování jedné průvodky v seznamu vyšetření obsažena vyšetření z různých  materiálů, při uložení se požadavek automaticky rozpadne do materiálů se stejnou hlavičkou průvodky. Seznam materiálů:
d - Duodenální sekret
k - Krev
l  - Likvor
m - Moč
p - Plazma
s - Sérum
t  - Stolice
v - Výpotek
z - Žaludeční sekret
 
Číslo vzorku: číslo vzorku, kterým je identifikována daná průvodka.
Číslo vzorku musí být unikátní identifikátor v rámci registru. Způsob číslování vzorků lze definovat viz. číslování vzorků Při příjmu z NIS TREE nebo při manuálním pořizování průvodky je číslo vzorku inkrementálně zvýšeno o 1.
 
Pacient + pojišťovna:
Automaticky doplněno na základě identifikace pacienta ve společném registru pacientů NIS TREE. Identifikace viz. Identifikace pacienta Nebo při příjmu požadavku z NIS TREE jsou údaje předplněny z dat požadavku.
 
Požadavek zaslal: žadatel o vyšetření.
V LIS je definován seznam žadatelů o vyšetření viz. Definice seznamu žadatelů o vyšetření  Není možné zadat žadatele, který není definován v seznamu žadatelů. Při definici žadatele a pojmenování žadatele nezapomeňte na fakt, že mnoho lékařů má nasmlouváno více činností s různými IČZ a odborností. V případě chybné definice žadatele nebo výběru nesprávného žadatele může dojít k chybnému vyúčtování výkonů do ZP. Při příjmu požadavku z NIS TREE je údaj předplněn z požadavku. Pro správné předplňování žadatele je nutné správně definovat převodní seznam žadatelů o vyšetření viz. převodní seznam pracovišť pro příjem dat ze sítě
 
IČZ + ODB: IČZ žadatele + odbornost.
Tyto údaje jsou automaticky předplněny po zadání žadatele v předchozím kroku. Ve vyjímečných případech je možné zadat IČZ žadatele manuálně. Zadávané IČZ je kontrolováno proti seznamu povolených IČZ žadatelů. Tento seznam je v NIS veden a udržován centrálně. viz.   Seznam lékařů (žadatelů o vyšetření) podle IČP . Při manuálním zadání správného IČZ je předplněna odpovídající odbornost žadatele.
 
Diagnóza: hlavní diagnóza, pro kterou je provedena objednávka vyšetření. Při příjmu požadavku z NIS TREE je DG předplněna. DG je kontrolována na správnost a přípustnost.
 
Datum a čas odběru: je nutné zadat korektní datum a čas odběru. Při příjmu požadavku z NIS TREE jsou údaje předplněny.
 
Hmotnost: hmotnost pacienta v KG. Při příjmu požadavku z NIS TREE je údaj předplněn. Pokud hmotnost není zadaná, opouštíte zadávání hlavičky průvodky a pokračujete možností pracovat se seznamem vyšetření.
 
Výška: výška pacienta v CM. Při příjmu požadavku z NIS TREE je údaj předplněn.
 
Samoplátce: je-li pacient samoplátce, uvedete hodnotu "Ano". Výkony spojené s průvodkou nebudou účtovány do ZP.
 
Datum a čas registrace: je automaticky předplněn datum a čas pořízení průvodky.
 
Datum a čas výdeje: je automaticky zadán datum a čas vydání nálezu.
 
 
Seznam požadovaných vyšetření
 
Při zakládání nové průvodky je automaticky nabídnut režim vkládání vyšetření. Pokud je vybrána existující průvodka ze seznamu průvodek, je třeba pro vkládání nových zkratek vyšetření stisknout klávesu [Ins].
Do seznamu požadovaných vyšetření je možné vkládat:
 
[F7]  Zkratky jednotlivých vyšetření - vyvolá katalog definovaných zkratek
Jsou definiovány viz.metody zavedené v laboratoři.  Napsáním správné zkratky je zkratka vložena do seznamu požadovaných vyšetření. Pokud zkratka neexistuje, systém nabídne přehled definovaných zkratek vyšetření.
Pokud napíšete před zkratkou znaménko " - ", je zkratka ze seznamu vymazána.
Pokus stisknete znak " * " je předplněn seznam vyšetření z předchozí průvodky.
.
Při příjmu požadavku z NIS TREE je seznam vyšetření předplněn z požadavku. Pro správné fungování převodu zkratek objednaných vyšetření z NIS ana zkratky používané v LIS je nutné mít správně definovaný převodní seznam viz. převodní seznam metod .
 
[F8] Soubory vyšetření - zobrazí seznam definovaných souborů.
Používají se pro zrychlení vkládání seznamů zkratek. Definice souborů viz. soubory metod zavedené v laboratoři.
Napsáním správné zkratky souboru je vložen seznam zkratek vyšetření.
Pokud napíšete před zkratkou znaménko "-", je seznam zkratek ze seznamu vyšetření vymazán.
 
 
 
V režimu vkládání zkratek lze ještě provést následující akce:
 
[End] - ukončení vkládání zkratek s uložením průvodky
[PgDn] - přechod do režimu zápisu výsledků
[Tab] - přechod ze seznamu zkratek požadovaných vyšetření do hlavičky průvodky
[Esc] - ukončení režimu vkládání zkratek, ale zůstáváte v seznamu požedovaných vyšetření dané průvodky
 
 
V seznamu zkratek požadovaných vyšetření, nejste-li v režimu vkládání, lze provést následující akce:
 
[Esc] - ukončení práce s průvodkou bez uložení dat
[Ins] - přechod do režimu vkládání zkratek vyšetření
[Del] - vymazání konkrétní zkratky ze seznamu
[End] - uložení průvodky
[Tab] - přechod ze seznamu zkratek požadovaných vyšetření do hlavičky průvodky
[F2] - zobrazení mezí pro dané vyšetření a pohlaví pacienta.
Ze záhlaví průvodky lze zjistit pohlaví a věk pacienta. V rámci definice vyšetření lze definovat meze. Je zobrazena definice mezí pro dané vyšetření.  
 
 
[F3] - zobrazení archivu. Je možné zobrazit historii konkrétního vyšetření nebo přistoupit do archivu všech registrovaných průvodek pacienta.
 
 
 
 
Příklad zobrazení výsledků vyšetření NA u konkrétního pacienta
 
 
Přehled všech průvodek je zobrazení archivu všech vyšetření pacienta viz. Laboratoř - práce s archivem výsledků
 
[F10] - Poznámky k vyšetření.
Ke každému vyšetření lze vytvořit seznam poznámek, které mohou mít formu textového okna nebo vstupu v zóně. U každé poznámky lze definovat, jestli má být vytištěna na nález. Počet poznámek není omezen.
 
Při vkládání nové poznámky je prováděn výběr poznámek z katalogu poznámek. během práce s katalogem lze současně provádět jeho doplňování.
 
 
[Ins] - Vložení nové poznámky
[F9] - Oprava poznámky
[Del] - Vymazání poznámky
 
[F8] - vymazání všech zkratek vyšetření ze seznamu
 
[Ent] - zápis výsledků požadovaných vyšetření.
Při zápisu výsledku lze zadat číslo nebo napsat text. Je-li výsledkem číslo, je provedeno hodnocení nálezu podle definovaných mezí.
- výsledek fyziologický je bez dalšího komentáře
- Výsledek který je " > " nebo " < " než fyziologická mez je označen komentářem "H" nebo "L"
- Výsledek který je " > " nebo " < " než varovná mez je označen komentářem "H!" nebo "L!"
- Výsledek který je " > " nebo " < " než přípustná mez není dovoleno zapsat
Pro zápis výsledků lze definovat tzv. pomocné hodnoty, které se zpravidla používají pro zápis pravidelně se opakujících textových frází pro konkrétní vyšetření. Napsáním čísla uvedeného v bublinové nápovědě je do výsledku předplněn text, který je v souvislosti s číslem zobrazen.
 
V režimu zápisu výsledků lze vyvolat následující akce:
 
[F2] - zobrazení definovaných mezí pro dané vyšetření a pohlaví pacienta  
 
[F3] - zobrazení archivu.
Je možné zobrazit historii konkrétního vyšetření nebo přistoupit do archivu všech průvodek
 
[Tab] - přechod ze seznamu zkratek požadovaných vyšetření do hlavičky průvodky
 
[Ins] - přechod do režimu vkládání zkratek vyšetření
(C) Prosoft Kroměříž s.r.o.      e-mail: prosoft@prosoft.cz