NIS TREE -  uživatelská příručka
 
V LIS je řešena komunikace s analyzátory. Dle potřeby a typu přístroje je komunikace koncipována jako jednosměrná nebo obousměrná.
Nejvýhodnějším komunikačním konceptem je použití čárovývh kódů v laboratoři. Analyzátor nebo middleware odešle po oscanování čárového kódu požadavek do LIS. Z LIS jsou odeslány požadavky na všechna dostupná vyšetření, která se vážou k danému čárovému kódu. Pokud je průvodka pořízená do registru ZÁSOBNÍK, je po odeslání požadavku do analyzátoru proveden přesun průvodky nebo její části do registru RUTINA.
Zastaralým, ale dosud používaným modelem je manuální příprava dat pro odeslání do analyzítoru - příprava pipetovacího protokolu. Tento způsob je posáv v kapitole viz. Laboratoř - tisk pracovních protokolů
 
Pro vytvoření software pro komunikaci laboratorního informačního systému s přístroji je zapotřebí podrobná dokumentace a kontakt na technika dodavatelské firmy, na jejímž základě je možné komunikační software vytvořit. Pro přístroje obsluhované skrze "MIDDLE WARE" není tato dokumentace zapotřebí, protože komunikace je řešena v rámci "MIDDLE WARE". Zde postačí dokumentace pro komunikaci s "MIDDLE WARE".
Způsoby komunikace LIS s přístroji:
- Komunikace přes TCP socket: komunikace přístroje LIS může být realizovaná přímým připojením do počítačové sítě přes TCP socket
- Komunikace přes RS-232: komunikace přístroje s LIS může být realizovaná pouze připojením přes sériový port prostřednictvím hardwarového převodníku Ethernet / RS232.
 
Při vstupu do práce s analyzátorem je zobrazen seznam analyzátorů, které je možné z daného počítače ovládat.
 
 
Obecně lze z jednoho počítače ovládat "N" analyzátorů. Teoreticky lze jeden analyzátor ovládat i z více počítačů, ale tuto možnost nedoporučujeme.
 
 
Název aktivního analyzátoru je zobrazen v záhlaví obrazovky.
(C) Prosoft Kroměříž s.r.o.      e-mail: prosoft@prosoft.cz